Ara
Close this search box.
Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Instagram, Youtube, Twitter, Linkedin..

Sosyal medya yönetimi, içerik oluşturma ve yayınlama, katılım ve bahsetmeleri izleme, bir müşteri ve etkileyici topluluğu büyütme ve çabalarınızın sonuçlarını raporlama ve analiz etme sürecidir. Şirketin hedeflerine bağlı olarak bu süreç, Facebook’tan YouTube’a kadar bir veya bir düzineden fazla kanalı kapsayabilir.
Bir işletmenin kaç tane sosyal kanal kullandığı önemli değil, sosyal medya yönetimi bir şirketin pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve ölçülebilir yatırım getirisi sağlayabilir.

Neler Sunuyoruz

Bize olan güveni önemsiyoruz. Müşterilerimiz işimizi iyi yaptığımız için bizi ve çalışmalarımızı seçiyor.

Sosyal Medya Yönetimi

 • Meta Platformları
 • Linkedin
 • Youtube

Pratik ve Hızlı Çözümler

 • Hızlı Planlama
 • Çabuk Aksiyon
 • İçerik Geliştirme

Profesyonel ve Deneyimli

 • Geniş Hizmet Ağı
 • Yılların Deneyimi
 • Hedef Odaklı

Projeniz Hakkında Konuşalım

Projelerinizde yaratıcı çözümler için tekliflerimizi değerlendirin.

Nasıl Çalışıyoruz?

Marka bilinirliği ve tutunabilirliği kendi kendine gerçekleşmez. Etkili görseller ve bunların desteklediği metinler müşterilerin ihtiyaçlarına hitap ederek onların ilgisini çeker. Sosyal medya yönetimimizde, bunu sağlamak için işletmeniz adına sosyal medya üzerinden kampanyalar geliştir ve yürütürüz.

Sosyal ağların iş potansiyeli günden güne artmaktadır. Markalar, marka bilinirliğini artırmaktan, mağaza ziyaretlerini artırmaya kadar pazarlama hedeflerini başarılı bir şekilde yürütmekk için sosyal medya platformlarından yararlanmaktadırlar.

İşletmeler bunu başarabilmek için verimli sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyar. Sosyal medya yoluyla ne kadar çok pazar hedefi belirlenirse, bu kanala o kadar fazla zaman ayrılması gerekecektir. Bu gereksinim sonunda sosyal medya yönetimini profesyonel şekilde yürütme talebini ortaya çıkaracaktır.

Verimli bir sosyal medya yönetim süreci oluşturulduğu takdirde, kurumunuzun, kişisel hesabınızın, müzik grubunuzun geniş kitlelere ulaştığını göreceksiniz.

Arşipel Art Project olarak sosyal medya yönetimi hizmetleri vermekteyiz. Geniş yelpazedeki sektör bilgimizle ve hizmet dallarımızla işletmenizin sosyal medyada var olup, hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı oluyoruz. 

Süreçlerimiz genelde:

 1. Tanışma
 2. Firma, kişi, etkinlik, ürün tanımı
 3. Markayı İçselleştirme
 4. Sosyal medya hesaplarını tanıma
 5. Mevcut durum analizi
 6. Hedef kitle belirlenmesi
 7. Sosyal medya tasarımı oluşturma
 8. Paylaşımlar

adımlarından oluşmaktadır. 

Sosyal Medya Yönetim Optimizasyonu

Kaynaklarınızı işe yarayan stratejiler üzerinde yoğunlaştırabilecek ve zamandan tasarruf edeceksiniz.

Sosyal Medya Denetimi

Sosyal medya denetimi, sosyal medyayı yönetme şeklinizi iyileştirir:

 • Size stratejinizin etkinliğinin ayrıntılı bir resmini verecektir.
 • Kaynaklarınızı nerede boşa harcadığınızı belirlemenizi sağlar.
 • Hangi sosyal kanalların en çok sonuç getirdiğini gösterecektir.
 • Sosyal medyanın web sonuçlarınız üzerindeki etkisini gösterecektir.

Peki, sosyal medyanızın sağlıklı bir şekilde işlediğinin kontrolünüzü nasıl yapacaksınız?

Adım 1: Farklı bölgelerden ve farklı alt markalarınıza ait olanlar da dahil olmak üzere şirketinizin tüm sosyal medya profillerini listeleyin.

Adım 2: Takipçi artışı, katılım (belirli aylar için ortalama katılım oranları dahil), yayınlama sıklığı, en ilgi çekici içerik biçimleri, en iyi performans gösteren gönderiler, izlenim kaynakları, topluluk duyarlılığı gibi temel performans ölçümlerinizi incelemek için sosyal medya ölçüm araçlarını kullanın. Soru yanıt oranı, ortalama yanıt süresi, izleyici ilgi alanları, demografi ve davranışlar izleyeceğiniz kalemlerdir.

Adım 3: Tüm bu bilgileri düzgün bir sosyal medya denetim şablonuna koyun . Genelde bu ikinci adımda yer alan bilgilerin bir excel tablosuna yerleştirilmesi olabilir.

Adım 4: Verileri analiz edin ve iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin. Örneğin, etkileşim hacminizde bir düşüş görürseniz, bunun nedeni düşük içerik kalitesi, yanlış hedefleme veya yanlış yayınlama sıklığı seçeneklerinden biri veya birden fazlası olabileceğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Stratejinizdeki eksiklikleri ortaya çıkarmak Arşipel Art Project ile çalışın Arşipel Art Project sosyal medya yönetim faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmeye yönelik profesyonel adımlar atar. Sosyal medyanızı bize emanet edin, uyumlu çalışalım, hem zamanda tasarruf edin, hem de verimliliğinizi artırın.

Doğru Sosyal Medya Seçimi

Sosyal medyayı daha verimli yönetmenin bir diğer kritik unsuru da doğru platformu seçmektir.

Bir sosyal medya denetimi gerçekleştirdikten sonra , bazı platformların markanız için iyi çalışmadığı ortaya çıkabilir.

İlk başta kitlenizin hangi sosyal platformda olduğunu tespit etmekle başlayabilirsiniz. Araştırmanız sırasında, örneğin, kitlenizin çoğunlukla Twitter’da olduğunu öğrenirseniz, ancak platformdaki varlığınız güçlü olmaktan çok uzaksa, o zaman Twitter ‘ı nasıl daha etkin kullanabileceğinizin yollarını ararsınız.

Sonuçlarınız o kadar iyi değilse ve hedef kitleniz başka bir yerdeyse, kaynaklarınızı farklı bir kanala kaydırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce kendinize şu soruları sorun:

 • İş hedeflerim nelerdir (marka bilinirliğini artırma, olası satış yaratma, web sitesi trafiği, dönüşümler vb.)? Platformda iş hedeflerime ulaşabilecek miyim? Hedeflerime ulaşmak için ne kadar harcamam gerekecek?

 • Platformda pozitif yatırım getirisi oluşturmak için yeterli performans gösterebilecek miyim?

 • Platformdaki topluluğun demografisi nedir ve ulaşmak istediğim kitlenin demografisiyle eşleşiyor mu?

 • Hedef kitlem platformda mevcut ve aktif mi? Onlara etkili bir şekilde ulaşabilecek miyim?

 • Platform pazarlamacılar arasında ne kadar popüler? Öne çıkmak için ne kadar içerik üretmem gerekecek?

 • Doğrudan rekabetim platformda mevcut mu? Ne yapıyorlar? Onlardan daha iyi performans gösterebilecek miyim?

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Sosyal medyayı verimli bir şekilde yönetmek söz konusu olduğunda, sosyal medya topluluğunuzu analiz etmek her şeydir. Daha güçlü müşteri ilişkileri kurmak, daha alakalı içerik oluşturmak ve sosyal medya dönüşümlerini artırmak dahil olmak üzere takipçilerinizi analiz etmenin birçok faydası vardır.

Öte yandan, önceden pazar araştırması yapmazsanız, yanlış hedefe yönelme, hem para, hem de kaynak israfı riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sosyal medya kitlenizin ayrıntılı bir resmini nasıl oluşturursunuz?

Kitlenizi paylaşılan özelliklerine göre kişilere ayırarak başlayın.

Müşteri kitlenizin çeşitli olması muhtemeldir. Bu çeşitliliği de hesaba katarak çalışmalarınızı yönlendirmelisiniz.

Bu bilgilere sahip olmak, topluluğunuz için en iyi olanı yapmaya odaklanarak kaynaklarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Sosyal medyada hedef kitlenizi analiz etmek için yardıma mı ihtiyacınız var?

Arşipel Art Project sosyal medyada daha etkin olmanız için stratejiler geliştirir ve hedef kitlenize verimli bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Dünyanın her yerinde olmasa da Türkiye'de uyum içinde 20+ kişi ve kurumla çalıştık, çalışıyoruz.